Život na vesnici

Vesnice a řeky jsou páteří Bangladéše. V Bangladéši je cca 87 000 vesnic, ve kterých žije přibližně 75 % obyvatel Bangladéše. Většina vesnic leží na rovině, stranou hlavních cest, uprostřed řek a polí. Výjimkou jsou vesnice v horských pásmech na jihovýchodní hranici s Myanmarem a na severovýchodní s Indií. Život na vesnici běží pokojným sezónním rytmem. Většina lidí pracuje v zemědělství, velmi rozšířené je i rybářství. Existují i jiné profese, často spojené s oblastí. Hrnčíři, kováři, tesaři, řezbáři, cihláři, tkalci, atd. Zájem Evropanů vzbudí zcela jistě zaklínači hadů nebo moderní „Jožinové z bažin“, kteří vyřezávají velké kvádry z bahna, které se pak používají na zpevňování náspů a hrází.

Lidé na vesnici bydlí v domech z hlíny, bambusu, dřeva, plechu nebo rákosu. Střechy domů jsou vyrobeny z tradičních přírodních materiálů, vlnitého pozinkovaného plechu, v některých částech Bangladéše z pálené hlíny. Poskytují lidem bezpečí v noci a úkryt před deštěm v době monzunů. Domy bývají obklopeny stromy. K nejčastěji pěstěným patří banánovníky, kokosové a datlové palmy, chlebovníky, mangovníky a papáje. K vidění jsou také bambusy a eukalypty.

Strava vesničanů pochází z polí a políček, na kterých pracují. Někteří lidé pole vlastní, jiní si je za část své úrody musí pronajímat. Kromě obdělávání půdy chovají lidé na vesnicích domácí zvířata: krávy, kozy, kuřata, kachny a holuby. Mají je na maso, mléko, vajíčka a krávy používají také k práci. S dobytkem orají, nebo jej zapřahají za dvoukolové vozy, na kterých přepravují rýži, pšenici, brambory a další plodiny, které vypěstují na polích. Významným zdrojem stravy je rovněž rybolov.

Oblečení lidí žijících na vesnicích je tradiční. Ženy nosí sárí, příp. three-pieces, muži lungi, druh delší sukně pro muže. Pere se v řece nebo rybníku. Ty slouží i ke koupání. Pitná voda je ze studní.

Kulturní život vesnice je utvářen náboženskými a státními svátky, jako je např. ramadán, Eid al-Fitr (ukončení půstu), Eid al-Adha (svátek oběti), státní Bengálský nový rok, Den nezávislosti a Den vítězství.

Lidé na vesnicích jsou velmi pracovití, šikovní, skromní, uctiví a díky neustálému kontaktu s přírodou také nesmírně oduševnělí. Na vesnicích existuje samozřejmě také mnoho problémů, ale o těch se dočtete v jiných plátcích. My jsme se rozhodli nabídnout Vám pozitivní vhled do života na bangladéšské vesnici.

BanglaKids je rozvojový program humanitární organizace ADRA v Bangladéši.
Od roku 1999 poskytl vzdělání 7 700 bangladéšským dětem
a otevřel jim tak cestu k lepší budoucnosti.

Copyright © 2024 ADRA Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.