Rikša a rikšové - čistá lidská síla

Dháka je hlavním městem světa rikš a rikšů. Rikšové jsou všude. Každý den jich do ulic Dháky vyjíždí na klasických či motorových rikšách víc jak 400 000.

Tradiční rikša je vozidlo poháněné lidskou silou. Většinou je to bicykl s dvěma koly vzadu. Nad ně se umisťují sedadla pro pasažéry nebo valník pro přepravu nákladů. Pohon obstarává řidič rikša lidskou silou, jako zdatný cyklista. Ano, nenechte se zmást, rikša je název jak pro vozidlo, tak pro řidiče. Některé tradiční rikši mají pomocný motorek, takže se rikša tolik nenadře. Rikši jsou obvykle bohatě a pestře zdobeny. Zadní panel bývá nejkrásnější. Je neuvěřitelné, co lze na rikše převézt: 3 pasažéry, hromadu sudů, stoh ocelových plechů, sedačku a dvě křesla, nebo třeba tele. Nejdokonalejšími stroji jsou v současné době motorové rikši, přezdívané CNG, podle plynu, na který jezdí. Jsou zelené a používají se výhradně pro přepravu lidí. Plní roli MHD. Jejich řidiči jsou velmi šikovní a jízda s nimi bývá zážitkem na celý život.

Život rikšů není jednoduchý. Většina z nich je velmi chudých a nevzdělaných. Rikša jim ovšem zprostředkovává přístup na trh práce a zajišťuje alespoň nějaký příjem. Těžká práce, dlouhé hodiny zatížení ve stresu, horku a zplodinami znečištěných ulicích způsobují rikšům zdravotní komplikace. Častá je podvýživa, která otevírá dveře nemocem. Přesto se na vás budou usmívat a považovat za čest, že právě oni vás mohli převézt z místa A do místa B. 

BanglaKids je rozvojový program humanitární organizace ADRA v Bangladéši.
Od roku 1999 poskytl vzdělání 7 700 bangladéšským dětem
a otevřel jim tak cestu k lepší budoucnosti.

Copyright © 2024 ADRA Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.