Protesty v Bangladéši
Milí dárci, možná i k Vám dorazily znepokojivé zprávy z Bangladéše. Studentské protesty začaly v červenci požadavkem na zrušení zaměstnaneckých kvót ve státní správě. Střety s armádou a policií si vyžádaly přes 200 obětí. Školy byly dočasně uzavřeny, děti jsou v bezpečí. Očekáváme zpoždění maturitních a vyskoškolských zkoušek.
Počátkem srpna se protesty změnily v širší protivládní hnutí, požadující odstoupení premiérky šajch Hasíny Vadžídové. Zemřelo dalších 95 demonstrantů a 13 policistů. Platí zákaz vycházení, omezeno je internetové a telefonní připojení.
Situace na školách
Navzdory nepokojům, jsou všechny podporované děti v bezpečí, žádné z nich nebylo zraněno. Děti navštěvující vesnické školy jsou doma, většina dětí z internátních škol na internátech. Situaci nadále sledujeme a o všem zásadním Vás budeme informovat.
Očekáváme zpoždění termínů HSC zkoušek (ekv. maturit), a dále přijímacích, semestrálních a závěrečných zkoušek na vysokých školách.
Nezbývá než popřát Bangladéši brzké zklidnění situace a co nejméně zmařených lidských životů.
Aktualizace 8.8.2024
Nová prozatímní bangladéšská vláda vedená hlavním poradcem Dr. Muhammadem Yunusem složila přísahu do rukou prezidenta Mohammeda Shahabuddina. Hlavními úkoly prozatímní vlády jsou obnova pořádku, boj s korupcí a příprava země na demokratické volby.
Aktualizace 7.8.2024
Dobrá zpráva: Bangladéšské školy byly opět otevřeny!
Do čela prozatímní vlády byl dnes jmenován nositel Nobelovy ceny míru, ekonom Muhammad Yunus (84). Další jména jsou očekávána v průběhu dnešního dne nebo zítra. Rozhodnutí jmenovat profesora Yunuse hlavním poradcem prozatímní vlády následovalo po setkání prezidenta Mohammeda Shahabuddina s vojenskými představiteli a studentskými vůdci.
Situace v Bangladéši ovšem ještě není plně stabilizovaná.
Aktualizace 6.8.2024
Premiérka šajch Hasína Vadžídová v pondělí 5.8. rezignovala a opustila zemi. V úterý 6.8. byl rozpuštěn parlament. Bangladéš stojí před úkolem sestavit prozatímní vládu jejímž úkolem bude dovést zemi k demokratickým volbám. Zákaz vycházení byl zrušen. Internetové připojení je stabilní. USA, OSN i další země vyzývají ke klidnému převzetí moci. Celkově již během nepokojů zahynulo více než 400 lidí. Dháka, Ilustrační foto