9.4.2018

Dobroběžka: Markova koloběžka, která pomáhá dětem v Bangladéši

Marek Jelínek zdolá 9000 km dlouhou cestu Asií na koloběžce a pomůže dětem v Bangladéši. A protože je dobro-druh, má dobré srdce a jede pro dobrou věc, jmenuje se jeho koloběžka Dobroběžka. Cesta vede z indického Nového Dillí do Singapuru. Sledovat Marka a pomoci bangladéšským dětem on-line můžete již teď na www.dobrobezka.cz.

Loni projel Marek na koloběžce Latinskou Ameriku a letos se pokusí zdolat druhý kontinent – Asii. Cestu zahájil 7. 4. 2018 a zpátky do Čech se chce vrátit do konce roku. Jeho snem je objet na koloběžce celý svět: „Když jsem se na Zemi narodil, chtěl bych její kultury osobně poznat.“

Dobroběžka dává dětem šanci chodit do školy

V průběhu cesty projede také chudý a nám méně známý Bangladéš. Právě tam navštíví několik škol, kde téměř 1 200 dětí studuje jenom díky nám, Čechům. Organizace ADRA, se kterou letos Marek navázal spolupráci, podporuje v Bangladéši děti z těch nejchudších poměrů již od roku 1999. ADRA při Markově odjezdu spustila společnou kampaň s názvem Dobroběžka. Díky ní bude možné na www.dobrobezka.cz sledovat Markovu cestu na interaktivní mapě, číst si zápisky z cest a prohlížet si jeho krásné fotografie a videa z dronu. Zároveň zde lidé mohou přispět právě na vzdělání dětí v Bangladéši a dát jim tak šanci chodit do školy. Přispěním se zařadí i do slosování o výhry v podobě dětských koloběžek od generálního partnera expedice firmy Yedoo.

Z Bangladéše bude cestovatel Marek pokračovat do Barmy, ta se v posledních měsících objevovala v médiích hlavně kvůli násilí páchaném na muslimském etniku Rohingů. Napětí na bangladéšsko-barmské hranici povede nejspíše k tomu, že tento hraniční přechod nebude možné pro cizince na vlastním dopravním prostředku překročit. „Řeším to už měsíc v kuse, jsem i ve spojení s barmským ministerstvem zahraničních věcí,“ říká k tomu sám Marek. Pokud se situace nezmění, bude cestovatel nucen z Bangladéše do Barmy přeletět letadlem.

Kromě zmíněných zemí projede také Nepál, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodžu a Malajsii s tím, že zpáteční letenka bude, pokud vše proběhne podle plánu, Singapur–Praha. Přípravy na expedici začaly již v prosinci loňského roku, kdy zároveň proběhly poslední přednášky o předchozí cestě po Latinské Americe. Ve volných chvílích Marek sledoval dokumenty, cestopisy a zpravodajství a zjišťoval si informace o jednotlivých zemích. Hodně práce zabralo také zařizování veškerých víz a plánování trasy. Navíc trénoval na koloběžce a to až desítky kilometrů denně. Během expedice totiž musí ujet denně 70 až 80 kilometrů. 

Dobroběžka otevírá srdce lidí. Pomůžete i vy?

Protože je Marek dobrodruh, na cestu se velmi těšil, i když připouští, že bude náročná: “Jednak jedu sám, ale hlavně mě čeká monzunové období – obrovské vedro a deště. Všude bude bahno a Barma a Laos nemají zpevněné cesty,“ říká ke svým největším obavám. Nejvíce se těší na Laos a Vietnam, ale samozřejmě také na to, jak se budou děti v programech BanglaKids a Čalantika radovat z návštěvníka na koloběžce. "Koloběžka otevírá dveře, reakce lidí jsou vřelé. Navázání kontaktu s nimi je pak mnohem lehčí," vysvětluje Marek s tím, že právě proto tak rád jezdí na tomto dopravním prostředku. „V Latinské Americe nad tím častou kroutili hlavami a ptali se po motoru,“ popisuje dosavadní zážitky.

Cestování je Markova životní náplň: „Cestování je součást mého života. Žádný vzor bohudík nemám, čili nemám koho kopírovat. Na cestách jsem po celý svůj život. Letadlem jsem letěl prvně v osmi letech do Leningradu, pak jsem cestoval s hokejovým týmem a hudebním orchestrem po Evropě,“ uzavírá Marek s úsměvem na tváři a s přáním, aby kampaň sledovalo co nejvíce lidí.

Sledujte Markovo dobrodružství živě na www.dobrobezka.cz! Každý kilometr, na který online přispějete, pomůže získat vzdělání bangladéšským dětem v programech BanglaKids a Čalantika.

www.dobrobezka.cz


Chci vědět víc o programu Chci podpořit BanglaKids

BanglaKids je rozvojový program humanitární organizace ADRA v Bangladéši.
Od roku 1999 poskytl vzdělání 7 700 bangladéšským dětem
a otevřel jim tak cestu k lepší budoucnosti.

Copyright © 2024 ADRA Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.